|
Waarom is er geen goede ECM- en DM-beurs mogelijk?
Hoe is het toch mogelijk dat in de grafische markt, die volgens de berichten toch op zijn minst niet zo florissant gaat, wel een goede en drukbezochte beurs mogelijk is, terwijl dat aan de andere kant in een markt als de enterprise contentmanagement & documentmanagement markt, die juist volgens de geluiden wel goed gaat, het maar niet (opnieuw) van de grond komt? Het antwoord ligt wellicht in het feit dat de eerstgenoemde een duidelijke(r) doelgroep heeft, waar dat bij de ECM- en DM-markt veel minder het geval is (die doelgroep is namelijk veel breder).
Door John de Waard
Kijk eens naar een beurs als ICT & Overheid. Ook daar komt voldoende publiek op af, zijn standhouders tevreden (of zeggen ze tenminste dat ze dat zijn) en is er dus ook voldoende animo om elke volgende editie snel te verkopen. Dat is dan weer goed voor het imago enz. enz. Maar dat kan toch niet alleen de verklaring zijn? Waarom is er bijvoorbeeld niet of weinig animo bij de documentmanagementindustrie om aansluiting te zoeken bij de succesvolle Grafische Vakbeurs? Daar gaat het toch ook om documenten? En natuurlijk begrijp ik wel dat het ‘andere' documenten zijn, dat het meer gaat om ‘reclameachtige uitingen', om direct-mail toepassingen, om 1-on-1 marketing, om directe(re) communicatie naar de buitenwereld, en geen administratieve, projectgerichte of financiële documenten, maar toch. Ook in die wereld gaat het toch om communicatie met de klanten, met de betrokkenen? Ook in de grafische markt gaat het toch om content? Waarom is er nog steeds die strikte scheiding van de geesten?
Als ik de lijst genomineerden bezie voor de Applicatie van het Jaar zie ik - zo op het oog tenminste - eerlijk gezegd ook meer toepassingen vanuit de outputmanagement kant, dan uit de oorspronkelijke document- en contentmanagement-wereld. En dat kan toch geen toeval zijn? Blijkbaar is er op dit moment meer aandacht voor de uitgaande documentstromen (wat voor documenten dan ook), dan voor de stromen documenten en content die binnen de organisatie rondgaan. Dat zou wel weer mooi aansluiten bij de vorige artikelen die ik hier heb gepubliceerd (over de ECM-markt die wordt beïnvloed door social media & mobiliteit; en dat de manager weinig of niets weet van de output binnen zijn bedrijf). Maar dat zou teveel eer zijn. Het zou echter wel kunnen dat de belangstelling voor DM en ECM wat tanende is, omdat die markt wat rustiger lijkt te zijn geworden in de noviteiten, de nieuwigheden, de ontwikkelingen. Maar eerlijk gezegd, vind ik dat ook niet zo'n goed argument. Er gebeurt nog heel veel, juist binnen die markt van enterprise contentmanagement. De opkomst van nieuwe communicatiemethoden en -middelen, toenemende mobiliteit, flexwerkers, nieuwe technologie als cloud computing etc. maken het des te noodzakelijker om stevig grip te houden op de document- en contentprocessen. En brengen juist de diverse markten dichter bij elkaar. Dus daardoor zou er juist meer belangstelling moeten bestaan. Maar belangstelling is blijkbaar nog iets anders dan een beurs organiseren of er naartoe gaan.
Er is namelijk nauwelijks initiatief om iets als een ECM- en/of DM-beurs op te starten. Veelgehoorde argumenten: te duur, beursmoe (van welke beurs dan, denk ik?), geen tijd, kost te veel inspanning en levert te weinig op (hoe weet je dat als er niets gebeurt en je er niet bij bent als er wel wat gebeurt....). Kortom, een beetje het verhaal van de kip en het ei. Een vicieuze cirkel die iemand nodig eens moet doorbreken!
Gemiste kans
Uit de meest vreemde hoeken komen tegenwoordig je klanten ineens naar je toe, of heb je de gelegenheid je nieuwe klanten te ontmoeten. Ik zou dan denken dat juist in een markt waar eigenlijk niet specifiek iets gebeurt op het gebied van beurzen (los van congressen met een informatiemarkt) een platform als de Grafische Vakbeurs, een mooie gelegenheid biedt om bij aan te sluiten. Daar waar in de editie van 2009 in Gorinchem circa 17.000 bezoekers kwamen, waar in 2010 in Hardenberg (geteisterd door de sneeuw) altijd nog ruim 13.000 bezoekers kwamen en waar bij deze editie opnieuw bijna 18.000 bezoekers naar Gorinchem togen ligt toch een groot terrein braak. Dat kan voor alle betrokkenen een win/win-situatie zijn. De grafidemiabedrijven zijn wellicht niet de eersten die geïnteresseerd zijn in ECM- en DM-toepassingen (waarom zou dat eigenlijk zo zijn?), maar de klanten van die bedrijven kunnen dat weer wel zijn. En bedrijven zijn bedrijven; elk bedrijf heeft zo zijn eigen sores als het gaat om het management van inkomende en uitgaande documenten en content. Ook grafimediabedrijven. Misschien volgend jaar toch maar eens proberen om iets op te zetten? Het zou zomaar kunnen dat Documentwereld daartoe dan het initiatief neemt.
Nu lijkt het vooralsnog meer een gemiste kans voor de ECM-markt, want er waren vooraf echt wel geluiden te horen die probeerden mensen op te roepen om deel te nemen aan dit ‘all inclusive' beursconcept. Een concept waar je alleen maar positieve geluiden over hoort. Je neemt een stand af tegen een absoluut redelijke prijs en het eten en drinken, zowel voor de standhouder als de bezoeker wordt geregeld. En goed! Het ontbreekt je werkelijk aan niets. Heel wat anders dan de beurzen uit het verleden waar ze je rustig - ook als standhouder - drie of vier euro voor een broodje kroket of een drankje laten betalen. Om nog maar te zwijgen van de bekende ‘lunchdozen met broodjes voor de standhouders', die u zich vast nog weet te herinneren. Hier krijg je als standhouder een ruim, gevarieerd en heerlijk buffet voorgeschoteld en als bezoeker heb je op de beursvloer zelf ruime keus uit warme en koude hapjes, drankjes en versnaperingen.
Met de juiste insteek en marktbenadering zou het zomaar kunnen zijn dat aanhaken bij een markt die echt niet zo ver af ligt van de ‘traditionele' documentmanagement markt een nieuwe impuls kan geven aan de ontwikkelingen.
Kortom, tijd voor verandering, tijd voor een ‘open mind', tijd voor Het Nieuwe Denken?
|